Seçiminizle eşleşen ürün yok.

Rahat ve Şık Dolgu Topuklu Çizme Modelleri

Rahatlık ve şıklık bir arada, dolgu topuk çizmelerde
İlk bahar ve yaz şıklığının konforla bir araya gelmiş halini yakinen biliyoruz. Dolgu topuk ayakkabılar. Ah onlar, ne hayatlar kurtardılar. Hem günlük kombinlerde, hem iş hayatında hem de daha klasik ve şık olmamız gereken kombinlerde bizlere kusursuz biçimde ayak uydurdular, uydurmaya da devam edecekler. Yazın sanki her şey daha kolay, daha hafif ve daha rahat gibi görünüyor değil mi? Özellikle ayakkabı söz konusu olduğunda bu imajın sarsılmaz sahibi sandaletlerin yanına yerleşivermişlerdi dolgu topuklar. Kış aylarındaki halimizde yal aylarındaki halimizi kıskanmamak, o eski halimden eser yok şimdi diye ağıtlar yakmamak işten bile değildi. Ancak çok geçmedi, dolgu topuklar botlara ve nihayet çizmelere de uygulanmaya başlandı, bizim de yüzümüze renk, kombinlerimize şıklık, günlerimize neşe geldi.

Bu duyguyu ancak kadınlar bilir. Çünkü topuklu giymenin nasıl bir his olduğunu erkeklere anlatmak mümkün değil. Tıpkı bunun gibi rahat bir topuklu giymenin dayanılmaz hafifliğini de kadılardan başkası anlayamaz. Üstelik hava koşularının iyi, ayakta durmanın ve yürümenin daha kolay olduğu yaz aylarında bile hayat kurtarıcı gözüyle baktığımız dolgu topukların, hava koşullarının daha kötü, ayakta durmanın ve yürümenin daha zor olduğu kış aylarında bizim için nasıl bir lütuf olduğunu anlatarak bitirmemiz de mümkün değil.

Gelelim çizmelere. Kadınların her dönem büyük aşkı olan, katlanmasın, kırılmasın diye özenle baktığı, yeri geldiğinde bir sanat eseri muamelesi yaptığı o çizmeler. Onların da topuklu giyilmesi ayrı güzel. Bir de dolgu topuklu olursa ve bize şıklığın yanında bir de konfor sunarsa, değmeyin keyfimize.
Dolgu topuklar pek çok şekilde konfor sağlıyorlar. Bunların en belirgin iki şeklinden biri tabanın düz çizmelerde olduğu gibi bütünüyle yere temas edebilmesi. Topuklu çizmelerde, tabanın yere temas eden noktası azaldıkça üzerinde dengede durmak da o oranda güçleşir. Dengede kalma çabası arttıkça da ayaklar ve bacaklar yorulur. Bu bakımdan dolgu topuklu çizmeler, düz çizmelerde olduğu gibi, yüzeyle aynı şekilde temas ederek, denge problemimizi büyük oranda çözerler. Böylece daha az yoruluruz.

Ayrıda dolgu topuk çizmelerde kullanılan malzemeler biraz esnektir ve bize hafif bir yaylanma hissi verir. Bu yaylanma hissi dışarıdan gözlenmez, ancak bizim hissedeceğimiz kadardır. Bu sayede yumuşak bir zeminde duruyormuş ya da yürüyormuş gibi hissederiz. Dolgu topuklu çizmeler bu fiziksel özellikleri bakımından rahatlık ve konfor bakımından en iddialı kışlık ürünler arasında yer almaktadırlar.

Dolgu topuk çizmelerin, diğer dolgu topuk ürünlerden farklı olarak, bacağın daha büyük bir bölümünü sarmaları açısından değerlendirdiğimizde, daha kavrayıcı ve daha korumacı olduğunu bile söyleyebiliriz. Yani soğuk kış günlerinde hem daha uzun boylu görünmek, hem ayaklarımızı soğuktan korumak hem de rahatımızdan da ödün vermemek gibi beklentileri birleştirdiğimizde, bu beklentileri aynı anda karşılayabilecek sayılı ürün grubundan biridir dolgu topuk çizmeler.

Dolgu topuk çizmeleri nasıl kullanabiliriz?
Aslına bakarsanız, ürünlerin kombinlenme biçimi genel olarak tüm diğer çizme modelleriyle önemli ölçüde benzerlik taşır. İlk olarak dikkat etmemiz gereken şey, bacak boyumuzdur. Her zaman söylemekte, hatırlatmakta, tekrar etmekte yarar var. Bir ürün satın alırken, hele ki çizme gibi diğer ürünlere oranla daha büyük ebatlı ve kendini daha çok gösteren ürünler alırken, yalnız ürünün nasıl göründüğüne bakmakla yetinmeyin. Sizin de o ürünle birlikte nasıl göründüğünüze özellikle dikkat edin. Bazen çok moda olan bir ürün sizin vücudunuza hiç uygun olmayabilir ve bedenini yanlış şekilde kısarak sizi olduğunuzdan daha kısa gösterebilir.

Bacaklar, kadın vücudunun en belirleyici uzuvlarıdır. Tüm kombin ya da tasarım önce bacak boyunu temel alarak yapılır. Dolayısı ile bacak boyunu kısan ya da kesen tasarımlar başarımız kabul edilir. Kombin yapmak da bir tasarım işidir. Dolayısı ile ayna karşısına geçtiğinizde siz de bir tasarımcı olursunuz. Hem tasarımcının hem modelin siz olduğunuz bir ortamda kendinize hatalı bir kombin yapmak istemezsiniz. Bu bakımdan bacaklar ve dolayısı ile çizmeler çok önemli. Aynanın karşısına geçin ve kendinize bakın. O çizme bacak boyunuzu nasıl gösterdi? O bacak boyu bütün vücudunuzu nasıl gösterdi? İnanın hiç sandığınız kadar zor değil. Birkaç basit tüyo ile kolayca çözümleyebilirsiniz.

Eğer bacak boyunuzu çizme kullanarak uzatmak istiyorsanız, dolgu topuk bir çizme, en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Hele birde o dolgu topuk çizmenin malzemesi ile kaplanmışsa, sanki düz veya alçak biz çizme giymiş gibi görünüyorsanız, şahane. Bununla birlikte çizmenizi üzerinize giydiğiniz giysi ile nasıl eşleştirdiğiniz de çok önemli. Pantolon, tayt, ya da çorapla giydiğinizi düşünelim. Eğer çizmenizin rengi ile, pantolonunuzun, taytınızın ya da çorabınızın rengi bire – bir aynı olursa, çizmeniz bacak boyunuzu kesmeyeceği için ekstra uzun bir görünüm kazanacaksınız demektir.

Eğer elbiseler ve eteklerle kullanacaksanız, etek boyunuzun kısa ve eteğinizin de biraz bol ve hafiften kabarık olması, bacaklarınızı daha uzun ve ince gösterecektir. Bu da diğer bir ip ucumuz.  Uzun eteklerle çizme kullanmak olabilir tabi, ama zaten çizmeleriniz eteğin altında kalacağı için, sizi mümkün olduğu kadar yükseltmesi dışında fazlaca bir şeye dikkat etmeniz gerekmiyor. Ancak uzun eteklerde hele ki son dönemlerin modası bol uzun eteklerde, kendinizi mümkün olduğunda yerden kaldırmanızı tavsiye ederiz. Bunun en rahat ve en konforlu yolu daaa, evet, artık biliyorsunuz. Elbette dolgu topuklar.

Her kadın zaman zaman kendini bir masalın içinde hissetmek ister. Bunun yaşı yoktur. Her masal da peri masalı olmak zorunda değildir. Her kadının kendine yazabileceği bir modern masal olduğu gibi, o modern masalların içerisinde kadının şıklığı kadar konforuna da özen göstermeyen şeylerin pek şansı yoktur.

YUKARI