Free shipping on all orders is available for a limited time only. Offer is valid for 5-7 business day shipping within the 48 contiguous United States (excludes Alaska, Hawaii and U.S. Territories) for internet and phone orders only. Qualifying purchase amount includes merchandise only, does not include taxes, gift cards or previous purchases and must be met after any coupons or discount are applied.
Uncached Tracking Data:
user_anonymoustrue
user_authenticatedfalse
user_registeredfalse
customer_idbdRIck2K98g63WHjaohKxN5bEW
loyalty_statusnoloyalty
customer_email
campaign_id
Nine West divider
Nine West / AYAKKABI / TOPUKLU AYAKKABI / SİVRİ BURUN AYAKKABI
Sırala:

Sivri Burun Topuklu Ayakkabı Modelleri

SİYAH GERÇEK SÜET NWSCENERY Topuklu Ayakkabı

NWSCENERY Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 399,00TL
Nine West
KAHVE GERÇEK DERİ NWMAMANI Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK DERİ NWMAMANI Topuklu Ayakkabı

NWMAMANI Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 479,00TL
Nine West
SİYAH/NATÜREL MULTİ KUMAŞ NWXEENA2 Topuklu Ayakkabı

NWXEENA2 Sivri Burun Ayakkabı

109,00TL 369,00TL
Nine West
SİYAH /GRİ GERÇEK SÜET NWMOLINA Topuklu Ayakkabı LACİVERT/MOR GERÇEK SÜET NWMOLINA Topuklu Ayakkabı

NWMOLINA Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 399,00TL
Nine West
KIRMIZI/GRİ MULTİ KUMAŞ SHAYLEY2O Topuklu Ayakkabı

SHAYLEY2O Sivri Burun Ayakkabı

149,00TL 349,00TL
Nine West
SİYAH GERÇEK SÜET AKHOLLYN Topuklu Ayakkabı BORDO GERÇEK SÜET AKHOLLYN Topuklu Ayakkabı

AKHOLLYN Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 429,00TL
Nine West
KOYU VİZON GERÇEK SÜET AKHOLLYN Topuklu Ayakkabı

AKHOLLYN Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 429,00TL
Nine West
GRİ KUMAŞ NW7APSEY8 Topuklu Ayakkabı

NW7APSEY8 Sivri Burun Ayakkabı

129,00TL 329,00TL
Nine West
KIRMIZI GERÇEK SÜET NWKAYLEE Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK SÜET NWKAYLEE Topuklu Ayakkabı AÇIK KAHVE GERÇEK SÜET NWKAYLEE Topuklu Ayakkabı

NWKAYLEE Sivri Burun Ayakkabı

189,00TL - 215,00TL 429,00TL
Nine West
BORDO GERÇEK DERİ TISKTISKO Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK DERİ TISKTISKO Topuklu Ayakkabı

TISKTISKO Sivri Burun Ayakkabı

139,00TL 329,00TL
Nine West
SİYAH GERÇEK DERİ AK7MCKINLEY Topuklu Ayakkabı

AK7MCKINLEY Sivri Burun Ayakkabı

169,00TL 359,00TL
Nine West
LACİVERT GERÇEK DERİ AK7MCKINLEY2 Topuklu Ayakkabı

AK7MCKINLEY2 Sivri Burun Ayakkabı

169,00TL 359,00TL
Nine West
GRİ GERÇEK SÜET NW7THISTIME Topuklu Ayakkabı

NW7THISTIME Sivri Burun Ayakkabı

199,00TL 329,00TL
Nine West
SİYAH KUMAŞ GIANNA2O Topuklu Ayakkabı

GIANNA2O Sivri Burun Ayakkabı

149,00TL 299,00TL
Nine West
SİYAH GERÇEK DERİ VE KUMAŞ AKYANESSI Topuklu Ayakkabı VİZON GERÇEK DERİ VE KUMAŞ AKYANESSI Topuklu Ayakkabı

AKYANESSI Sivri Burun Ayakkabı

199,00TL 459,00TL
Nine West
LEOPAR/SİYAH TÜY DOKULU AKYAVARI5 Topuklu Ayakkabı

AKYAVARI5 Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 429,00TL
Nine West
KREM/SİYAH GERÇEK DERİ AKYAVARI Topuklu Ayakkabı SİYAH SUNİ DERİ AKYAVARI Topuklu Ayakkabı KOYU PEMBE/SİYAH GERÇEK DERİ AKYAVARI Topuklu Ayakkabı

AKYAVARI Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 429,00TL
Nine West
SİYAH GERÇEK DERİ AKYOLDEN Topuklu Ayakkabı

AKYOLDEN Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 399,00TL
Nine West
KOYU KIRMIZI GERÇEK RUGAN AKYOLDEN Topuklu Ayakkabı PARLAK VİZON GERÇEK RUGAN AKYOLDEN Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK RUGAN AKYOLDEN Topuklu Ayakkabı LACİVERT GERÇEK RUGAN AKYOLDEN Topuklu Ayakkabı

AKYOLDEN Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 399,00TL
Nine West
SİYAH GERÇEK SÜET NWTATIANA Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA Sivri Burun Ayakkabı

239,00TL 399,00TL
Nine West
BORDO GERÇEK DERİ NWMARGOT Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK DERİ NWMARGOT Topuklu Ayakkabı

NWMARGOT Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 369,00TL
Nine West
SİYAH SUNİ DERİ NWXEENA3 Topuklu Ayakkabı

NWXEENA3 Sivri Burun Ayakkabı

139,00TL 359,00TL
Nine West
SİYAH GERÇEK DERİ EAINFINITI Topuklu Ayakkabı

EAINFINITI Sivri Burun Ayakkabı

259,00TL 499,00TL
Nine West
LİLA GERÇEK DERİ NWJACKPOT Topuklu Ayakkabı GRİ GERÇEK DERİ NWJACKPOT Topuklu Ayakkabı

NWJACKPOT Sivri Burun Ayakkabı

149,00TL 389,00TL
Nine West

Göreni Kalbinden Stiletto’layan Kadınlar!

 

Konumuz tabi ki kadın ayakkabısı olan stiletto ve söz veriyoruz ki çok kısa sürede bu konuya döneceğiz, ama gelin önce size bir soralım. Bayıla bayıla giydiğimiz ve kadın ayakkabısı olarak tanıdığımız stiletto’nun kelime anlamını hiç düşündünüz mü? Stil ile bir alakası olmalı değil mi? İtalyanca’da stil anlamına geliyor olabilir mi? %50 doğru cevap. Doğru olan taraf, kelimenin kökeninin İtalyanca olması. Anlamın ise stil ile uzaktan yakından alakası yok. Stiletto, İtalyanca bür tür hançer anlamına geliyor. İnce uzun bıçağa sahip olan hançerlere hem İtalyancada hem İngilizcede stiletto deniyor. Hatta hançerlemek anlamında kullanılan stiletto’lamak diye bir fiil bile mevcut. Stiletto bir ayakkabıyı gözünüzün önüne getirdiğinizde, bu özel ayakkabı çeşidinin neden stiletto ismini aldığını çözmek çok da zor değil. İnce uzun bir topuk formuna sahip olan stiletto ayakkabıyı bir kadının ayağında düşündüğünüzde ise bakanı kalbinden hançerleyecek güçte etkileyici bir görüntü ortaya çıktığını ve kelimenin anlamını verdiğini itiraf etmek gerekir.

İnce ve uzun topuklu ayakkabının tarihi daha eskilere uzansa da, stiletto isminin verilerek modada yerinin belirlenmesi 1930’lu yıllara rastlıyor. 1960’lı yıllarda çok incelmiş topuk formlarına sahip olan, 1970’lerde ise seksi bir görünüm ile özdeşleşen stilletto’lar, 80’li yıllardan itibaren ise hayatın her alanında kullanılmaya başlamış, gerek abiye gerekse gündelik hayatta yerini bulmuştur. Günümüzde abiye kadar iş hayatında da ilk akla gelen kadın ayakkabısı modellerinden biridir. Kategori adını her kadar ince ve uzun topuğundan almış olsa da, zaman için kullanım alanları ve kitlesi çoğaldığı için topu boyu da çeşitlenmiştir. Bugün, 2-3 santimlik topuklu stiletto bulmak dahi mümkündür.  Stiletto ayakkabı hakkında sabit kalan en önemli özellik ise zemine yaklaştıkça daralan topuk formudur.

Stiletto’ların etkileyici ve çekici bir görünüme sahip olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Fakat modelin çekiciliğine güvenerek, gelişigüzel kullanmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Tüm moda unsurlarında  var olduğu gibi, stilletto ayakkabı giyerken de bazı doğrular yanlışlar vardır. Bu temel ipuçlarına vakıf olmak için gelin stilletto çeşitleri hakkında bilgi edinelim.

Stiletto Çeşitleri Nelerdir?

Kitten Stiletto da denilen, topuk boyu 2-4,5 cm. arasında olan, alçak ökçeli modellerdir. Kitten stiletto’ları iş hayatında, rahat etmek istediğiniz hareketli günlerde kullanabilirsiniz. Eğer uzun boylu bir bayansanız bu formların abiye modellerini de kullanabilirsiniz.

Orta topuklu stiletto’ların topuk boyu 4,5 ila 7 cm. arasında değişir. Stiletto ayakkabının en klasik formudur diyebiliriz. İstisnasız olarak her kadının ayakkabı dolabında bu tip siyah bir stilletto bulunmalıdır. Hem klasik giyimde hem abiye giyimde kullanılabilen, hayat kurtaran bir modeldir.

Uzun topuklu stilletto’lar olarak sınıflayabileceğimiz kategorinin topuk boyları 7 ila 11 cm arasında değişir. Son derece kadınsı bir duruşu olan uzun topuklu stilletto ayakkabı, abiye giyim için biçilmiş kaftan olsa da, malzemesi ve stiline göre gündüz kullanmak da mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken topuk inceliğidir. Çok ince topuklar konfor açısından iş hayatı için pek uygun değildir, ama bazı özel günlerde ayrıcalık yapmaktan zarar gelmez. Eğer bu tür bir ayakkabı ile işe gidecekseniz, yanınıza yolda giymek için düz altlı bir ayakkabı alarak uzun süre topuklar üzerinde durmanın yaratacağı rahatsızlığı bertaraf edebilirsiniz.

Topuk boyu 11 cm’in üzerine çıktığında genelde platformlu stilletto’larla karşılaşırız. Stiletto, doğası itibarı ile kadınsı ve iddialı bir ayakkabı olduğu için platforma en çok yakışan kadın ayakkabısı modellerinden biridir. Abiye kıyafetlerle kullanarak çok çarpıcı görünüm elde edebilirsiniz. Zarif topuk formunu sergileyeceği için kısa abiye elbiselerle kullanmak özellikle tavsiye edilen bir durumdur. Orta boylu kadınlar için ideal seçimdir. Çok uzun ya da kısa boylu bir kadınsanız bu topuk boyu sizde iyi durmayacaktır.

Stiletto’nuz ve Siz…

Ayak numaranız büyükse: Stilletto ayakkabının topuğu kadar burunları da genelde sivridir. Eğer ayak numaranız büyük ise çok uzun sivri formlardan kaçınmanız, daha kısa sivri burunları tercih etmenizi öneririz.

Kısa boyluysanız: Renkli veya desenli modeller kullanacaksanız, orta topuk boylu stilletto’lar sizin için idealdir. Eğer daha uzun topuk boylarını kullanmayı arzu ediyorsanız natürel renkleri seçebilirsiniz. Platformlu modeller kısa bacak boylarında tüm dikkati topuk boyuna çekeceği için sizin için pek uygun olmaz. Topuk boyu olarak 9-10 cm.’nin üzerine çıkmamaya çalışın.

Uzun boyluysanız: Platformlu modeller sizi daha da uzun göstereceği için sizin için yanlış seçimdir. Orta topuklu ya da kitten dediğimiz alçak topuklu modeller sizin için uygundur. Eğer gündüz kullanacaksanız giyeceğiniz çorabın stiletto’nuzdan farklı renkte olmasına özen gösterin çünkü aynı renk çoraplar sizi daha uzun gösterecektir.

Kilolu bir bayansanız: Çok ince topuklardan kaçının çünkü sizi olduğunuzdan iri gösterecektir.

Stiletto ile Yürümek

Eğer ilk kez stiletto giyecekseniz, mümkün olduğunda alçak topuklu bir model seçerek başlayın. Merak etmeyin, hayatınız boyunca birçok stiletto ayakkabı sahibi olacaksanız ve sıra uzun topuklulara da gelecek. Alçak ya orta boylu topuklarda yürümeye alıştıktan sonra uzun topuklulara zorlanmadan geçtiğinizi görecekseniz.

Bir stiletto ayakkabının iyi gözükmesi için ayağınızı sarması, potlukları olmaması gerekir. Ayağınızı ayakkabıya alıştırmak için dışarıya giymeden önce bir süre evde kullanabilirsiniz. 4-5 gün boyunda, günde 20 dakika boyunca evde ince çorapla giyerek esnettiğiniz stilletto’nuzun ayağınızın formunu almaya başladığını göreceksiniz.

Aslında her zaman, ama özellikle de stiletto giyerken dik durun. Kambur durmak vücut ağırlığınızı ayakkabının ön tarafına vermenize neden olacaktır ve bir süre sonra ayak parmaklarınızda rahatsızlık hissetmeye başlayacaksınız. Dik durduğunuzda ise ağırlığınız dengeli olarak dağılacak ve ayağınızın herhangi bir kısmında baskı hissetmeyeceksiniz. Dik durduğunuzda yürüyüşünüzün otomatikman düzeldiğini fark edecekseniz. Dik durmanın sizi daha alımlı gösterecek olması da cabası.