Uncached Tracking Data:
user_anonymoustrue
user_authenticatedfalse
user_registeredfalse
customer_idbdRIck2K98g63WHjaohKxN5bEW
loyalty_statusnoloyalty
customer_email
campaign_id
Nine West divider
Nine West / AYAKKABI / TOPUKLU AYAKKABI / SİVRİ BURUN AYAKKABI
Sırala:

Sivri Burun Topuklu Ayakkabı Modelleri

GÜMÜŞ KUMAŞ NW7ZOREVER2 Topuklu Ayakkabı

NW7ZOREVER2 Sivri Burun Ayakkabı

229,00TL 499,00TL
GRİ GERÇEK SÜET NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı LACİVERT GERÇEK SÜET NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK SÜET NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı NATÜREL GERÇEK SÜET NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı

NWASTORIA9X9 Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL - 379,00TL 549,00TL
KIRMIZI GERÇEK SÜET NW7ZHOTO Topuklu Ayakkabı

NW7ZHOTO Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 499,00TL
SİYAH GERÇEK DERİ NW7ZHOTO Topuklu Ayakkabı EKRU GERÇEK DERİ NW7ZHOTO Topuklu Ayakkabı

NW7ZHOTO Sivri Burun Ayakkabı

169,00TL 499,00TL
NATÜREL DERİ ve SENTETİK TAZMINO Topuklu Ayakkabı

TAZMINO Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 569,00TL
SİYAH GERÇEK SÜET NWTEDDIE Topuklu Ayakkabı LACİVERT GERÇEK SÜET NWTEDDIE Topuklu Ayakkabı

NWTEDDIE Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 599,00TL
SİYAH GERÇEK DERİ NWSCHEILA Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK DERİ NWSCHEILA Topuklu Ayakkabı

NWSCHEILA Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 599,00TL
SİYAH SATEN NW7NALDI2 Topuklu Ayakkabı

NW7NALDI2 Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 629,00TL
GRİ KUMAŞ NW7ZINGY5 Topuklu Ayakkabı

NW7ZINGY5 Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 549,00TL
SİYAH SİMLİ SENTETİK NWTATIANA3 Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA3 Sivri Burun Ayakkabı

229,00TL 579,00TL
VİZON GERÇEK DERİ NWTATIANA Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA Sivri Burun Ayakkabı

479,00TL 659,00TL
SİYAH GERÇEK SÜET NWTYRELL Topuklu Ayakkabı

NWTYRELL Sivri Burun Ayakkabı

219,00TL 649,00TL
BRONZ KUMAŞ NWTYRELL2 Topuklu Ayakkabı

NWTYRELL2 Sivri Burun Ayakkabı

219,00TL 649,00TL
SİYAH KADİFE NWSWEEORN2 Topuklu Ayakkabı

NWSWEEORN2 Sivri Burun Ayakkabı

199,00TL 599,00TL
KIRMIZI GERÇEK SÜET NWMAQUI Topuklu Ayakkabı LACİVERT GERÇEK SÜET NWMAQUI Topuklu Ayakkabı

NWMAQUI Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 569,00TL
TABA GERÇEK SÜET NWCARDYA Topuklu Ayakkabı YEŞİL GERÇEK SÜET NWCARDYA Topuklu Ayakkabı

NWCARDYA Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 599,00TL
SİYAH SUNİ DERİ NW7ZOREVER3 Topuklu Ayakkabı

NW7ZOREVER3 Sivri Burun Ayakkabı

229,00TL 499,00TL
GRİ GERÇEK DERİ NWTAKEASHO10 Topuklu Ayakkabı

NWTAKEASHO10 Sivri Burun Ayakkabı

259,00TL 649,00TL
SİYAH KUMAŞ NWTRIA2 Topuklu Ayakkabı

NWTRIA2 Sivri Burun Ayakkabı

229,00TL 649,00TL
KIRMIZI GERÇEK SÜET NWTENNYSON Topuklu Ayakkabı LACİVERT GERÇEK SÜET NWTENNYSON Topuklu Ayakkabı

NWTENNYSON Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 649,00TL
SİYAH GERÇEK DERİ NWACELINE Topuklu Ayakkabı

NWACELINE Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 549,00TL
SİYAH GERÇEK DERİ NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı

NWASTORIA9X9 Sivri Burun Ayakkabı

379,00TL 549,00TL
SİYAH GERÇEK DERİ NWCARDYA Topuklu Ayakkabı

NWCARDYA Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 599,00TL
NATÜREL GERÇEK SÜET NWACELINE Topuklu Ayakkabı

NWACELINE Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 549,00TL

Göreni Kalbinden Stiletto’layan Kadınlar!

 

Konumuz tabi ki kadın ayakkabısı olan stiletto ve söz veriyoruz ki çok kısa sürede bu konuya döneceğiz, ama gelin önce size bir soralım. Bayıla bayıla giydiğimiz ve kadın ayakkabısı olarak tanıdığımız stiletto’nun kelime anlamını hiç düşündünüz mü? Stil ile bir alakası olmalı değil mi? İtalyanca’da stil anlamına geliyor olabilir mi? %50 doğru cevap. Doğru olan taraf, kelimenin kökeninin İtalyanca olması. Anlamın ise stil ile uzaktan yakından alakası yok. Stiletto, İtalyanca bür tür hançer anlamına geliyor. İnce uzun bıçağa sahip olan hançerlere hem İtalyancada hem İngilizcede stiletto deniyor. Hatta hançerlemek anlamında kullanılan stiletto’lamak diye bir fiil bile mevcut. Stiletto bir ayakkabıyı gözünüzün önüne getirdiğinizde, bu özel ayakkabı çeşidinin neden stiletto ismini aldığını çözmek çok da zor değil. İnce uzun bir topuk formuna sahip olan stiletto ayakkabıyı bir kadının ayağında düşündüğünüzde ise bakanı kalbinden hançerleyecek güçte etkileyici bir görüntü ortaya çıktığını ve kelimenin anlamını verdiğini itiraf etmek gerekir.

İnce ve uzun topuklu ayakkabının tarihi daha eskilere uzansa da, stiletto isminin verilerek modada yerinin belirlenmesi 1930’lu yıllara rastlıyor. 1960’lı yıllarda çok incelmiş topuk formlarına sahip olan, 1970’lerde ise seksi bir görünüm ile özdeşleşen stilletto’lar, 80’li yıllardan itibaren ise hayatın her alanında kullanılmaya başlamış, gerek abiye gerekse gündelik hayatta yerini bulmuştur. Günümüzde abiye kadar iş hayatında da ilk akla gelen kadın ayakkabısı modellerinden biridir. Kategori adını her kadar ince ve uzun topuğundan almış olsa da, zaman için kullanım alanları ve kitlesi çoğaldığı için topu boyu da çeşitlenmiştir. Bugün, 2-3 santimlik topuklu stiletto bulmak dahi mümkündür.  Stiletto ayakkabı hakkında sabit kalan en önemli özellik ise zemine yaklaştıkça daralan topuk formudur.

Stiletto’ların etkileyici ve çekici bir görünüme sahip olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Fakat modelin çekiciliğine güvenerek, gelişigüzel kullanmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Tüm moda unsurlarında  var olduğu gibi, stilletto ayakkabı giyerken de bazı doğrular yanlışlar vardır. Bu temel ipuçlarına vakıf olmak için gelin stilletto çeşitleri hakkında bilgi edinelim.

Stiletto Çeşitleri Nelerdir?

Kitten Stiletto da denilen, topuk boyu 2-4,5 cm. arasında olan, alçak ökçeli modellerdir. Kitten stiletto’ları iş hayatında, rahat etmek istediğiniz hareketli günlerde kullanabilirsiniz. Eğer uzun boylu bir bayansanız bu formların abiye modellerini de kullanabilirsiniz.

Orta topuklu stiletto’ların topuk boyu 4,5 ila 7 cm. arasında değişir. Stiletto ayakkabının en klasik formudur diyebiliriz. İstisnasız olarak her kadının ayakkabı dolabında bu tip siyah bir stilletto bulunmalıdır. Hem klasik giyimde hem abiye giyimde kullanılabilen, hayat kurtaran bir modeldir.

Uzun topuklu stilletto’lar olarak sınıflayabileceğimiz kategorinin topuk boyları 7 ila 11 cm arasında değişir. Son derece kadınsı bir duruşu olan uzun topuklu stilletto ayakkabı, abiye giyim için biçilmiş kaftan olsa da, malzemesi ve stiline göre gündüz kullanmak da mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken topuk inceliğidir. Çok ince topuklar konfor açısından iş hayatı için pek uygun değildir, ama bazı özel günlerde ayrıcalık yapmaktan zarar gelmez. Eğer bu tür bir ayakkabı ile işe gidecekseniz, yanınıza yolda giymek için düz altlı bir ayakkabı alarak uzun süre topuklar üzerinde durmanın yaratacağı rahatsızlığı bertaraf edebilirsiniz.

Topuk boyu 11 cm’in üzerine çıktığında genelde platformlu stilletto’larla karşılaşırız. Stiletto, doğası itibarı ile kadınsı ve iddialı bir ayakkabı olduğu için platforma en çok yakışan kadın ayakkabısı modellerinden biridir. Abiye kıyafetlerle kullanarak çok çarpıcı görünüm elde edebilirsiniz. Zarif topuk formunu sergileyeceği için kısa abiye elbiselerle kullanmak özellikle tavsiye edilen bir durumdur. Orta boylu kadınlar için ideal seçimdir. Çok uzun ya da kısa boylu bir kadınsanız bu topuk boyu sizde iyi durmayacaktır.

Stiletto’nuz ve Siz…

Ayak numaranız büyükse: Stilletto ayakkabının topuğu kadar burunları da genelde sivridir. Eğer ayak numaranız büyük ise çok uzun sivri formlardan kaçınmanız, daha kısa sivri burunları tercih etmenizi öneririz.

Kısa boyluysanız: Renkli veya desenli modeller kullanacaksanız, orta topuk boylu stilletto’lar sizin için idealdir. Eğer daha uzun topuk boylarını kullanmayı arzu ediyorsanız natürel renkleri seçebilirsiniz. Platformlu modeller kısa bacak boylarında tüm dikkati topuk boyuna çekeceği için sizin için pek uygun olmaz. Topuk boyu olarak 9-10 cm.’nin üzerine çıkmamaya çalışın.

Uzun boyluysanız: Platformlu modeller sizi daha da uzun göstereceği için sizin için yanlış seçimdir. Orta topuklu ya da kitten dediğimiz alçak topuklu modeller sizin için uygundur. Eğer gündüz kullanacaksanız giyeceğiniz çorabın stiletto’nuzdan farklı renkte olmasına özen gösterin çünkü aynı renk çoraplar sizi daha uzun gösterecektir.

Kilolu bir bayansanız: Çok ince topuklardan kaçının çünkü sizi olduğunuzdan iri gösterecektir.

Stiletto ile Yürümek

Eğer ilk kez stiletto giyecekseniz, mümkün olduğunda alçak topuklu bir model seçerek başlayın. Merak etmeyin, hayatınız boyunca birçok stiletto ayakkabı sahibi olacaksanız ve sıra uzun topuklulara da gelecek. Alçak ya orta boylu topuklarda yürümeye alıştıktan sonra uzun topuklulara zorlanmadan geçtiğinizi görecekseniz.

Bir stiletto ayakkabının iyi gözükmesi için ayağınızı sarması, potlukları olmaması gerekir. Ayağınızı ayakkabıya alıştırmak için dışarıya giymeden önce bir süre evde kullanabilirsiniz. 4-5 gün boyunda, günde 20 dakika boyunca evde ince çorapla giyerek esnettiğiniz stilletto’nuzun ayağınızın formunu almaya başladığını göreceksiniz.

Aslında her zaman, ama özellikle de stiletto giyerken dik durun. Kambur durmak vücut ağırlığınızı ayakkabının ön tarafına vermenize neden olacaktır ve bir süre sonra ayak parmaklarınızda rahatsızlık hissetmeye başlayacaksınız. Dik durduğunuzda ise ağırlığınız dengeli olarak dağılacak ve ayağınızın herhangi bir kısmında baskı hissetmeyeceksiniz. Dik durduğunuzda yürüyüşünüzün otomatikman düzeldiğini fark edecekseniz. Dik durmanın sizi daha alımlı gösterecek olması da cabası.