Kişisel verileriniz, ninewest.com.tr hizmetlerinin daha iyi bir şekilde sunulması için mevzuata uygun bir şekilde toplanıp işlenir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.X
Uncached Tracking Data:
user_anonymoustrue
user_authenticatedfalse
user_registeredfalse
customer_idbdRIck2K98g63WHjaohKxN5bEW
loyalty_statusnoloyalty
customer_email
campaign_id
Nine West divider
Nine West / STILETTOLAR
Sırala:

Stiletto Ayakkabı Modelleri

SİYAH NWNAGRA Topuklu Ayakkabı SİYAH NWNAGRA Topuklu Ayakkabı

NWNAGRA Sivri Burun Ayakkabı

199,00TL 499,00TL
SİYAH NWTANYA Topuklu Ayakkabı

NWTANYA Sivri Burun Ayakkabı

379,00TL 629,00TL
SİYAH TAINA2O Topuklu Ayakkabı

TAINA2O Sivri Burun Ayakkabı

499,00TL 829,00TL
SİYAH NW7ZOREVER3 Topuklu Ayakkabı

NW7ZOREVER3 Sivri Burun Ayakkabı

499,00TL 829,00TL
NATÜREL NWACELINE Topuklu Ayakkabı

NWACELINE Kısa Topuklu

539,00TL 899,00TL
SİYAH NWACELINE Topuklu Ayakkabı

NWACELINE Kısa Topuklu

539,00TL 899,00TL
LACİVERT NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı

NWASTORIA9X9 Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
NATÜREL/SİYAH NWEXUBERATE Topuklu Ayakkabı SİYAH NWEXUBERATE Topuklu Ayakkabı SİYAH/GÜMÜŞ NWEXUBERATE Topuklu Ayakkabı

NWEXUBERATE Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı GRİ NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı LACİVERT NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı NATÜREL NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı

NWASTORIA9X9 Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
AÇIK NATÜREL NWASTORIA9X9 Topuklu Ayakkabı

NWASTORIA9X9 Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
KIRMIZI NWTIJOO Topuklu Ayakkabı

NWTIJOO Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWTATIANA Topuklu Ayakkabı LACİVERT NWTATIANA Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWTATIANA3 Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA3 Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWEMMALA Topuklu Ayakkabı LACİVERT NWEMMALA Topuklu Ayakkabı NATÜREL NWEMMALA Topuklu Ayakkabı

NWEMMALA Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWTATIANA60 Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA60 Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWTATIANA Topuklu Ayakkabı LACİVERT NWTATIANA Topuklu Ayakkabı TABA NWTATIANA Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWTIJOO Topuklu Ayakkabı

NWTIJOO Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWSOHO9X99 Topuklu Ayakkabı

NWSOHO9X99 Kısa Topuklu

599,00TL 999,00TL
SİYAH RUGAN NWTATIANA23 Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA23 Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
NATÜREL NWEMMALA3 Topuklu Ayakkabı

NWEMMALA3 Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWSOHO9X93 Topuklu Ayakkabı

NWSOHO9X93 Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
SİYAH NWTATIANA21 Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA21 Sivri Burun Ayakkabı

599,00TL 999,00TL
LACİVERT NWFLORENT9X9 Topuklu Ayakkabı

NWFLORENT9X9 Sivri Burun Ayakkabı

649,00TL 1079,00TL
TABA NWZALVISA Topuklu Ayakkabı LACİVERT NWZALVISA Topuklu Ayakkabı

NWZALVISA Sivri Burun Ayakkabı

679,00TL 1129,00TL

Göreni Kalbinden Stiletto’layan Kadınlar!

 

Konumuz tabi ki kadın ayakkabısı olan stiletto ve söz veriyoruz ki çok kısa sürede bu konuya döneceğiz, ama gelin önce size bir soralım. Bayıla bayıla giydiğimiz ve kadın ayakkabısı olarak tanıdığımız stiletto’nun kelime anlamını hiç düşündünüz mü? Stil ile bir alakası olmalı değil mi? İtalyanca’da stil anlamına geliyor olabilir mi? %50 doğru cevap. Doğru olan taraf, kelimenin kökeninin İtalyanca olması. Anlamın ise stil ile uzaktan yakından alakası yok. Stiletto, İtalyanca bür tür hançer anlamına geliyor. İnce uzun bıçağa sahip olan hançerlere hem İtalyancada hem İngilizcede stiletto deniyor. Hatta hançerlemek anlamında kullanılan stiletto’lamak diye bir fiil bile mevcut. Stiletto bir ayakkabıyı gözünüzün önüne getirdiğinizde, bu özel ayakkabı çeşidinin neden stiletto ismini aldığını çözmek çok da zor değil. İnce uzun bir topuk formuna sahip olan stiletto ayakkabıyı bir kadının ayağında düşündüğünüzde ise bakanı kalbinden hançerleyecek güçte etkileyici bir görüntü ortaya çıktığını ve kelimenin anlamını verdiğini itiraf etmek gerekir.

İnce ve uzun topuklu ayakkabının tarihi daha eskilere uzansa da, stiletto isminin verilerek modada yerinin belirlenmesi 1930’lu yıllara rastlıyor. 1960’lı yıllarda çok incelmiş topuk formlarına sahip olan, 1970’lerde ise seksi bir görünüm ile özdeşleşen stilletto’lar, 80’li yıllardan itibaren ise hayatın her alanında kullanılmaya başlamış, gerek abiye gerekse gündelik hayatta yerini bulmuştur. Günümüzde abiye kadar iş hayatında da ilk akla gelen kadın ayakkabısı modellerinden biridir. Kategori adını her kadar ince ve uzun topuğundan almış olsa da, zaman için kullanım alanları ve kitlesi çoğaldığı için topu boyu da çeşitlenmiştir. Bugün, 2-3 santimlik topuklu stiletto bulmak dahi mümkündür.  Stiletto ayakkabı hakkında sabit kalan en önemli özellik ise zemine yaklaştıkça daralan topuk formudur.

Stiletto’ların etkileyici ve çekici bir görünüme sahip olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Fakat modelin çekiciliğine güvenerek, gelişigüzel kullanmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Tüm moda unsurlarında  var olduğu gibi, stilletto ayakkabı giyerken de bazı doğrular yanlışlar vardır. Bu temel ipuçlarına vakıf olmak için gelin stilletto çeşitleri hakkında bilgi edinelim.

Stiletto Çeşitleri Nelerdir?

Kitten Stiletto da denilen, topuk boyu 2-4,5 cm. arasında olan, alçak ökçeli modellerdir. Kitten stiletto’ları iş hayatında, rahat etmek istediğiniz hareketli günlerde kullanabilirsiniz. Eğer uzun boylu bir bayansanız bu formların abiye modellerini de kullanabilirsiniz.

Orta topuklu stiletto’ların topuk boyu 4,5 ila 7 cm. arasında değişir. Stiletto ayakkabının en klasik formudur diyebiliriz. İstisnasız olarak her kadının ayakkabı dolabında bu tip siyah bir stilletto bulunmalıdır. Hem klasik giyimde hem abiye giyimde kullanılabilen, hayat kurtaran bir modeldir.

Uzun topuklu stilletto’lar olarak sınıflayabileceğimiz kategorinin topuk boyları 7 ila 11 cm arasında değişir. Son derece kadınsı bir duruşu olan uzun topuklu stilletto ayakkabı, abiye giyim için biçilmiş kaftan olsa da, malzemesi ve stiline göre gündüz kullanmak da mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken topuk inceliğidir. Çok ince topuklar konfor açısından iş hayatı için pek uygun değildir, ama bazı özel günlerde ayrıcalık yapmaktan zarar gelmez. Eğer bu tür bir ayakkabı ile işe gidecekseniz, yanınıza yolda giymek için düz altlı bir ayakkabı alarak uzun süre topuklar üzerinde durmanın yaratacağı rahatsızlığı bertaraf edebilirsiniz.

Topuk boyu 11 cm’in üzerine çıktığında genelde platformlu stilletto’larla karşılaşırız. Stiletto, doğası itibarı ile kadınsı ve iddialı bir ayakkabı olduğu için platforma en çok yakışan kadın ayakkabısı modellerinden biridir. Abiye kıyafetlerle kullanarak çok çarpıcı görünüm elde edebilirsiniz. Zarif topuk formunu sergileyeceği için kısa abiye elbiselerle kullanmak özellikle tavsiye edilen bir durumdur. Orta boylu kadınlar için ideal seçimdir. Çok uzun ya da kısa boylu bir kadınsanız bu topuk boyu sizde iyi durmayacaktır.

Stiletto’nuz ve Siz…

Ayak numaranız büyükse: Stilletto ayakkabının topuğu kadar burunları da genelde sivridir. Eğer ayak numaranız büyük ise çok uzun sivri formlardan kaçınmanız, daha kısa sivri burunları tercih etmenizi öneririz.

Kısa boyluysanız: Renkli veya desenli modeller kullanacaksanız, orta topuk boylu stilletto’lar sizin için idealdir. Eğer daha uzun topuk boylarını kullanmayı arzu ediyorsanız natürel renkleri seçebilirsiniz. Platformlu modeller kısa bacak boylarında tüm dikkati topuk boyuna çekeceği için sizin için pek uygun olmaz. Topuk boyu olarak 9-10 cm.’nin üzerine çıkmamaya çalışın.

Uzun boyluysanız: Platformlu modeller sizi daha da uzun göstereceği için sizin için yanlış seçimdir. Orta topuklu ya da kitten dediğimiz alçak topuklu modeller sizin için uygundur. Eğer gündüz kullanacaksanız giyeceğiniz çorabın stiletto’nuzdan farklı renkte olmasına özen gösterin çünkü aynı renk çoraplar sizi daha uzun gösterecektir.

Kilolu bir bayansanız: Çok ince topuklardan kaçının çünkü sizi olduğunuzdan iri gösterecektir.

Stiletto ile Yürümek

Eğer ilk kez stiletto giyecekseniz, mümkün olduğunda alçak topuklu bir model seçerek başlayın. Merak etmeyin, hayatınız boyunca birçok stiletto ayakkabı sahibi olacaksanız ve sıra uzun topuklulara da gelecek. Alçak ya orta boylu topuklarda yürümeye alıştıktan sonra uzun topuklulara zorlanmadan geçtiğinizi görecekseniz.

Bir stiletto ayakkabının iyi gözükmesi için ayağınızı sarması, potlukları olmaması gerekir. Ayağınızı ayakkabıya alıştırmak için dışarıya giymeden önce bir süre evde kullanabilirsiniz. 4-5 gün boyunda, günde 20 dakika boyunca evde ince çorapla giyerek esnettiğiniz stilletto’nuzun ayağınızın formunu almaya başladığını göreceksiniz.

Aslında her zaman, ama özellikle de stiletto giyerken dik durun. Kambur durmak vücut ağırlığınızı ayakkabının ön tarafına vermenize neden olacaktır ve bir süre sonra ayak parmaklarınızda rahatsızlık hissetmeye başlayacaksınız. Dik durduğunuzda ise ağırlığınız dengeli olarak dağılacak ve ayağınızın herhangi bir kısmında baskı hissetmeyeceksiniz. Dik durduğunuzda yürüyüşünüzün otomatikman düzeldiğini fark edecekseniz. Dik durmanın sizi daha alımlı gösterecek olması da cabası.