Uncached Tracking Data:
user_anonymoustrue
user_authenticatedfalse
user_registeredfalse
customer_idbdRIck2K98g63WHjaohKxN5bEW
loyalty_statusnoloyalty
customer_email
campaign_id
Nine West divider
Nine West / STILETTOLAR
Sırala:

Stiletto Ayakkabı Modelleri

LACİVERT KUMAŞ NWTATIANA2 Topuklu Ayakkabı GRİ MULTİ KADİFE NWTATIANA2 Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA2 Sivri Burun Ayakkabı

199,00TL - 239,00TL 579,00TL
VİZON GERÇEK DERİ NWTATIANA Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA Sivri Burun Ayakkabı

379,00TL 579,00TL
SİYAH SİMLİ SENTETİK NWTATIANA3 Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA3 Sivri Burun Ayakkabı

284,00TL 579,00TL
GRİ MULTİ TÜY DOKULU NWTATIANA5 Topuklu Ayakkabı SİYAH/ALTIN TÜY DOKULU NWTATIANA5 Topuklu Ayakkabı

NWTATIANA5 Sivri Burun Ayakkabı

139,00TL 579,00TL
BORDO SUNİ DERİ NWXEENA3 Topuklu Ayakkabı MOR SUNİ DERİ NWXEENA3 Topuklu Ayakkabı KOYU GRİ SUNİ DERİ NWXEENA3 Topuklu Ayakkabı

NWXEENA3 Orta Boy Topuk

139,00TL 499,00TL
LEOPAR TÜY DOKULU NWELENAH5 Topuklu Ayakkabı

NWELENAH5 Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 599,00TL
SİYAH SUNİ DERİ NWPRENDA3 Topuklu Ayakkabı

NWPRENDA3 Sivri Burun Ayakkabı

139,00TL 529,00TL
LİLA GERÇEK DERİ NWJACKPOT Topuklu Ayakkabı

NWJACKPOT Sivri Burun Ayakkabı

179,00TL 519,00TL
KOYU VİZON GERÇEK SÜET AKHOLLYN Topuklu Ayakkabı

AKHOLLYN Sivri Burun Ayakkabı

159,00TL 499,00TL
SİYAH/NATÜREL MULTİ KUMAŞ NWXEENA2 Topuklu Ayakkabı

NWXEENA2 Orta Boy Topuk

149,00TL 499,00TL
KAHVE GERÇEK DERİ NWMAMANI Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK DERİ NWMAMANI Topuklu Ayakkabı

NWMAMANI Orta Boy Topuk

139,00TL 529,00TL
SİYAH GERÇEK SÜET NWSCENERY Topuklu Ayakkabı

NWSCENERY Orta Boy Topuk

149,00TL 459,00TL
LACİVERT SENTETİK NWSOLIS3 Topuklu Ayakkabı GRİ SENTETİK NWSOLIS3 Topuklu Ayakkabı

NWSOLIS3 Orta Boy Topuk

199,00TL 579,00TL
SİYAH GERÇEK DERİ NWSOLIS Topuklu Ayakkabı

NWSOLIS Orta Boy Topuk

199,00TL 579,00TL
GRİ GERÇEK DERİ NWTHALIAH Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK DERİ NWTHALIAH Topuklu Ayakkabı NATÜREL GERÇEK DERİ NWTHALIAH Topuklu Ayakkabı

NWTHALIAH Sivri Burun Ayakkabı

199,00TL 579,00TL
SİYAH GERÇEK SÜET NWERIENNE Topuklu Ayakkabı

NWERIENNE Sivri Burun Ayakkabı

229,00TL 599,00TL
METALİK GRİ GERÇEK DERİ NWERIENNE Topuklu Ayakkabı

NWERIENNE Sivri Burun Ayakkabı

229,00TL 599,00TL
NATÜREL SUNİ DERİ NWMYKELA3 Topuklu Ayakkabı SİYAH SUNİ DERİ NWMYKELA3 Topuklu Ayakkabı

NWMYKELA3 Orta Boy Topuk

199,00TL 579,00TL
NATÜREL GERÇEK SÜET NWMILLENIO Topuklu Ayakkabı SİYAH GERÇEK SÜET NWMILLENIO Topuklu Ayakkabı MAVİ GERÇEK SÜET NWMILLENIO Topuklu Ayakkabı

NWMILLENIO Sivri Burun Ayakkabı

199,00TL 579,00TL
BEYAZ/SİYAH GERÇEK DERİ NWMILLENIO3 Topuklu Ayakkabı

NWMILLENIO3 Sivri Burun Ayakkabı

199,00TL 579,00TL
AÇIK MAVİ SATEN NWELIZZA7 Topuklu Ayakkabı

NWELIZZA7 Sivri Burun Ayakkabı

279,00TL 789,00TL
İNCİ GERÇEK DERİ NWELIZZA Topuklu Ayakkabı

NWELIZZA Sivri Burun Ayakkabı

279,00TL 789,00TL
SİYAH GERÇEK DERİ NWKRISTAL Topuklu Ayakkabı

NWKRISTAL Platform Ayakkabı

249,00TL 529,00TL
NATÜREL GERÇEK SÜET NWTRUSTME Topuklu Ayakkabı

NWTRUSTME Sivri Burun Ayakkabı

229,00TL 599,00TL

Göreni Kalbinden Stiletto’layan Kadınlar!

 

Konumuz tabi ki kadın ayakkabısı olan stiletto ve söz veriyoruz ki çok kısa sürede bu konuya döneceğiz, ama gelin önce size bir soralım. Bayıla bayıla giydiğimiz ve kadın ayakkabısı olarak tanıdığımız stiletto’nun kelime anlamını hiç düşündünüz mü? Stil ile bir alakası olmalı değil mi? İtalyanca’da stil anlamına geliyor olabilir mi? %50 doğru cevap. Doğru olan taraf, kelimenin kökeninin İtalyanca olması. Anlamın ise stil ile uzaktan yakından alakası yok. Stiletto, İtalyanca bür tür hançer anlamına geliyor. İnce uzun bıçağa sahip olan hançerlere hem İtalyancada hem İngilizcede stiletto deniyor. Hatta hançerlemek anlamında kullanılan stiletto’lamak diye bir fiil bile mevcut. Stiletto bir ayakkabıyı gözünüzün önüne getirdiğinizde, bu özel ayakkabı çeşidinin neden stiletto ismini aldığını çözmek çok da zor değil. İnce uzun bir topuk formuna sahip olan stiletto ayakkabıyı bir kadının ayağında düşündüğünüzde ise bakanı kalbinden hançerleyecek güçte etkileyici bir görüntü ortaya çıktığını ve kelimenin anlamını verdiğini itiraf etmek gerekir.

İnce ve uzun topuklu ayakkabının tarihi daha eskilere uzansa da, stiletto isminin verilerek modada yerinin belirlenmesi 1930’lu yıllara rastlıyor. 1960’lı yıllarda çok incelmiş topuk formlarına sahip olan, 1970’lerde ise seksi bir görünüm ile özdeşleşen stilletto’lar, 80’li yıllardan itibaren ise hayatın her alanında kullanılmaya başlamış, gerek abiye gerekse gündelik hayatta yerini bulmuştur. Günümüzde abiye kadar iş hayatında da ilk akla gelen kadın ayakkabısı modellerinden biridir. Kategori adını her kadar ince ve uzun topuğundan almış olsa da, zaman için kullanım alanları ve kitlesi çoğaldığı için topu boyu da çeşitlenmiştir. Bugün, 2-3 santimlik topuklu stiletto bulmak dahi mümkündür.  Stiletto ayakkabı hakkında sabit kalan en önemli özellik ise zemine yaklaştıkça daralan topuk formudur.

Stiletto’ların etkileyici ve çekici bir görünüme sahip olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Fakat modelin çekiciliğine güvenerek, gelişigüzel kullanmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Tüm moda unsurlarında  var olduğu gibi, stilletto ayakkabı giyerken de bazı doğrular yanlışlar vardır. Bu temel ipuçlarına vakıf olmak için gelin stilletto çeşitleri hakkında bilgi edinelim.

Stiletto Çeşitleri Nelerdir?

Kitten Stiletto da denilen, topuk boyu 2-4,5 cm. arasında olan, alçak ökçeli modellerdir. Kitten stiletto’ları iş hayatında, rahat etmek istediğiniz hareketli günlerde kullanabilirsiniz. Eğer uzun boylu bir bayansanız bu formların abiye modellerini de kullanabilirsiniz.

Orta topuklu stiletto’ların topuk boyu 4,5 ila 7 cm. arasında değişir. Stiletto ayakkabının en klasik formudur diyebiliriz. İstisnasız olarak her kadının ayakkabı dolabında bu tip siyah bir stilletto bulunmalıdır. Hem klasik giyimde hem abiye giyimde kullanılabilen, hayat kurtaran bir modeldir.

Uzun topuklu stilletto’lar olarak sınıflayabileceğimiz kategorinin topuk boyları 7 ila 11 cm arasında değişir. Son derece kadınsı bir duruşu olan uzun topuklu stilletto ayakkabı, abiye giyim için biçilmiş kaftan olsa da, malzemesi ve stiline göre gündüz kullanmak da mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken topuk inceliğidir. Çok ince topuklar konfor açısından iş hayatı için pek uygun değildir, ama bazı özel günlerde ayrıcalık yapmaktan zarar gelmez. Eğer bu tür bir ayakkabı ile işe gidecekseniz, yanınıza yolda giymek için düz altlı bir ayakkabı alarak uzun süre topuklar üzerinde durmanın yaratacağı rahatsızlığı bertaraf edebilirsiniz.

Topuk boyu 11 cm’in üzerine çıktığında genelde platformlu stilletto’larla karşılaşırız. Stiletto, doğası itibarı ile kadınsı ve iddialı bir ayakkabı olduğu için platforma en çok yakışan kadın ayakkabısı modellerinden biridir. Abiye kıyafetlerle kullanarak çok çarpıcı görünüm elde edebilirsiniz. Zarif topuk formunu sergileyeceği için kısa abiye elbiselerle kullanmak özellikle tavsiye edilen bir durumdur. Orta boylu kadınlar için ideal seçimdir. Çok uzun ya da kısa boylu bir kadınsanız bu topuk boyu sizde iyi durmayacaktır.

Stiletto’nuz ve Siz…

Ayak numaranız büyükse: Stilletto ayakkabının topuğu kadar burunları da genelde sivridir. Eğer ayak numaranız büyük ise çok uzun sivri formlardan kaçınmanız, daha kısa sivri burunları tercih etmenizi öneririz.

Kısa boyluysanız: Renkli veya desenli modeller kullanacaksanız, orta topuk boylu stilletto’lar sizin için idealdir. Eğer daha uzun topuk boylarını kullanmayı arzu ediyorsanız natürel renkleri seçebilirsiniz. Platformlu modeller kısa bacak boylarında tüm dikkati topuk boyuna çekeceği için sizin için pek uygun olmaz. Topuk boyu olarak 9-10 cm.’nin üzerine çıkmamaya çalışın.

Uzun boyluysanız: Platformlu modeller sizi daha da uzun göstereceği için sizin için yanlış seçimdir. Orta topuklu ya da kitten dediğimiz alçak topuklu modeller sizin için uygundur. Eğer gündüz kullanacaksanız giyeceğiniz çorabın stiletto’nuzdan farklı renkte olmasına özen gösterin çünkü aynı renk çoraplar sizi daha uzun gösterecektir.

Kilolu bir bayansanız: Çok ince topuklardan kaçının çünkü sizi olduğunuzdan iri gösterecektir.

Stiletto ile Yürümek

Eğer ilk kez stiletto giyecekseniz, mümkün olduğunda alçak topuklu bir model seçerek başlayın. Merak etmeyin, hayatınız boyunca birçok stiletto ayakkabı sahibi olacaksanız ve sıra uzun topuklulara da gelecek. Alçak ya orta boylu topuklarda yürümeye alıştıktan sonra uzun topuklulara zorlanmadan geçtiğinizi görecekseniz.

Bir stiletto ayakkabının iyi gözükmesi için ayağınızı sarması, potlukları olmaması gerekir. Ayağınızı ayakkabıya alıştırmak için dışarıya giymeden önce bir süre evde kullanabilirsiniz. 4-5 gün boyunda, günde 20 dakika boyunca evde ince çorapla giyerek esnettiğiniz stilletto’nuzun ayağınızın formunu almaya başladığını göreceksiniz.

Aslında her zaman, ama özellikle de stiletto giyerken dik durun. Kambur durmak vücut ağırlığınızı ayakkabının ön tarafına vermenize neden olacaktır ve bir süre sonra ayak parmaklarınızda rahatsızlık hissetmeye başlayacaksınız. Dik durduğunuzda ise ağırlığınız dengeli olarak dağılacak ve ayağınızın herhangi bir kısmında baskı hissetmeyeceksiniz. Dik durduğunuzda yürüyüşünüzün otomatikman düzeldiğini fark edecekseniz. Dik durmanın sizi daha alımlı gösterecek olması da cabası.