Seçiminizle eşleşen ürün yok.

Hayatı Dolgu Topuklarla Yakala!

Kadınız, her şeyin en güzeline layığız ve her şeyi bir arada istiyoruz. Güzel olmak, şık olmak, rahat olmak, trendy olmak istiyoruz; ve hepsini bir arada istiyoruz. Taviz vermek yok. Hem neden verelim ki? Tasarımcıların görevi bizim isteklerimize boyun eğerek, hayal ettiklerimizi karşımıza elle tutulur parçalar olarak getirmek değil mi? İşte dolgu topuklu ayakkabı, tam da bizim bu ‘’Her şeyi bir arada isteme’’ hakkımızın yerine getirilmiş hali. Dolgu topuklarla, uzun, şık ve zarif gözükmeyi ve rahatlığı bir arada deneyimleme şansına sahibiz.

Ne Zaman Moda Oldu? 
Dolgu topuklu ayakkabılar, şıklığı ve rahatlığı bir araya getirmesiyle öyle iyi fikir ki, tarihine baktığımızda bu kadar geç ortaya çıkmasına şaşıp kalmamak mümkün değil. İlk olarak 1930’lu yıllarda tarih sahnesine çıkan dolgu topukların kullanımı 70’li yıllara kadar sadece ortopedik amaçlarla kısıtlı kalmış.  Dolgu topukların geçen yüzyılda bıraktığımız ‘’Babaanne ayakkabısı’’ imajı biraz da bu dönemden kaynaklanıyor. 70’li yıllarda ise, döneme damgasını vuran ‘’hippie’’ tarzın klasikleri arasında yer almış. İspanyol ya da bol paçalı pantolonlarla kullanılan apartman topuklu ayakkabıları gözünüzün önüne getirmek çok da zor olmasa gerek. 70’li yıllardan 21. yüzyıla gelene kadar ise, 90’lı yıllarda ortaya çıkan topuklu sneakers furyasını saymazsak, dolgu topuklara çok sık rastlamayız.
Geçmişte ortopedik amaçlarla ya da belirli stillerle kısıtlı olmak üzere kullanılan dolgu topuklar yeniden doğuşunu 2000’li yılların başında yaşadı ve bu yeni çağda artık hayatın her alanında tercih edilir olmaya başladı. Yaşam tarzları ve giyim stilleri arasındaki çizgileri kendi inisiyatifinde esnetme becerisine sahip olan yeni milenyum kadını, dolgu topukları şık tayyörlerin altına kullanmasını da bildi, abiyelerle kombinlemesini de. Bugün, dolgu topuklu abiye ayakkabı gördüğümüzde yadırgamıyorsak, yaşam tarzlarının gereklerine göre modaya meydan okuyan kadınlar sayesindedir.

Dolgu Topuklu Ayakkabı Çeşitleri
Dolgu topuklar artık hayatın her alanında kullanılıyor dedik. İster abiye, ister resmi, ister spor şık giyim olsun, uygun bir model bulmanız mümkün. Öne çıkan dört modelden bahsetmek gerekirse, belli başlı dört kategori ile karşılaşırız. Gelin küçük ipuçları ile birlikte bu modelleri tanıyalım.
Sandaletler: Dolgu topuğun varlık amacına en uygun modellerden biridir. Yaz aylarında tüm kadınlar sandalet kullanmaya bayılır. Ayağa hava aldırması, renkli cıvıl cıvıl modelleri, şık görüntüsü ve tabi yaz aylarının hareketliliğine ayak uyduran rahatlığı sandaletleri yazın rakipsiz ayakkabı çeşidi haline getirir. Daha çok mantar topuklu olarak gördüğümüz sandaletleri değişik topuk boyunda satın almak mümkündür. Bilekten bağlı, atkılı ya da bacağı saran bağcıklı modelleri yaygın olarak görürüz.
Botlar: Dolgu topuklu botlar, kış aylarında uzun gözükmek isteyen bayanların gözdesi halindedir. İnce topuklulara göre daha spor olduğu için, iç dokusu kürkle kaplı modellerini bulmak ve ayaklarınızı sıcak tutmak mümkündür. Kalın altları, kış aylarında yağmur, kar ve çamurdan korumak için bire birdir. Dar paça pantolon ya da taytlarla, kısa etek ve renkli yün çoraplarla modern ve yaratıcı tarzlar yaratmak mümkündür.

Abiyeler: Abiye dediğimizde artık aklımıza gelen tek ortam düğünler ve balo salonları olmamalı. Gece dışarı çıktığımızda, şık ama modern bir görünüm yaratmayı amaçladığımızda ve bir de ayaklarımızda rahatsızlık hissetmeden eğlencenin tadını çıkarma arayışında olduğumuzda dolgu topuklu abiyeler imdada yetişir. Özellikle 20’li yaşların başlarında ya da daha genç bayanlar abiye kıyafet giyecekleri zaman, dolgu topuklu abiye ayakkabı modellerini tercih etmeleri yaşlarına uygun olacaktır. Tabi böyle dedik diye, bu konuda yaş sınırlaması olduğu anlamı çıkmasın. Tarzına, yapım malzemesine, stiline, aksesuarlarına ve dahası kıyafetinizle göstereceği uyuma göre herkes bu modelleri tercih edebilir.

Günlük Ayakkabılar: Günlük hayatımızın çoğunun iş ortamında geçtiği bir gerçek. İster masa başı bir işimiz olsun, ister ayakta durarak icra ettiğimiz bir mesleğimiz, bizden prezentabl ve profesyonel görünmemiz beklenir. Daha da ötesi, giyim tarzımız bizim kendimizi nasıl hissettiğimizi ve dışarıya nasıl yansıttığımızı belirler. Şık ve alımlı görünmek hakkımız ama  çalışma saatlerinin uzunluğunu göz önünde bulundurduğumuzda rahatlık da bir o kadar önemli. Dolgu topuklu ayakkabılar, iş hayatında ya da günlük kullanımda hem şık hem rahat olmamızı sağlayan modelleri ile kendilerini vazgeçilmez kılıyor.

Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Seçenek çok, doğal olarak kafamız karışıyor ama aslında seçim yapmak için bazı püf noktaları mevcut. Dikkat etmemiz gereken kriterlerin başında renk ile topuk kalınlığı ve uzunluğu geliyor.

Renk: Eğer günlük kullanım ya da ofis için dolgu topuklu bir ayakkabı alacaksanız, size iki tane almanızı tavsiye ederiz. Alacağınız ilk ayakkabı siyah, lacivert, krem, bej, kahverengi gibi her şeyle uyacak klasik bir renk olsun. İkinci ayakkabınızı ise alternatif canlı renkler veya desenli modeller arasından seçebilirsiniz.
Topuk Kalınlığı ve Boyu: Bayanlar burası önemli! Dolgu topukların belki de en çok sevilen tarafı burası! Uzun gözükmek hepimizin hayali ve dolgu topuklar bunu layıkıyla yerine getiriyor fakat dolgu topukların bir işlevi daha var. Eğer kalın bacaklı ya da kilolu bir bayansanız, yüksek ve geniş dolgu topukları olan bir model seçmeniz sizin için bir avantaj, çünkü topuğun kalınlığı bacağınızı dengeleyerek daha orantılı gözükmesini sağlayacaktır. Eğer bacaklarınız inceyse, çok kalın ve uzun topuklardan kaçınmanızda fayda var, topukların büyüklüğü orantısız bir görünüm yaratacak ve bacaklarınızı olduğundan da ince gösterecektir.

Ayakkabı seçerken stiline, yapım malzemesine, aksesuarlarına bakarak bir bütün olarak düşünmek ve her şeyden önce kullanım alanına göre karar vermek gerekiyor. Dolgu topuklu ayakkabı modelleri seçenek bolluğu konusunda sizi hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

YUKARI